اپلیکیشن‌های مبتنی بر تقاضا چه هستند

اپلیکیشن‌های مبتنی بر تقاضا چه هستند

پلیکیشن‌های مبتنی بر تقاضا ، اپلیکیشن‌هایی هستند که برای تسهیل دسترسی کاربران به خدمات مهم و ضروری زندگی ساخته می‌شوند.با ما همراه باشید..

مقدمه درباره اپلیکیشن‌های مبتنی بر تقاضا

اپلیکیشن‌های مبتنی بر تقاضا چه هستند

طراحی اپ آزمایشگاه علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی MIT دریافت که خدمات مسافرت اشتراکی همانند لیفت و اوبر میتواند تعداد ماشین های موجود در جاده ها را تا ۷۵ درصد کاهش  دهد. وسایل نقلیه کمتر در جاده ها یعنی کاهش ترافیک ،  کاهش انتشار دی اکسید کربن  و بطور بالقوه تصادف کمتر.

البته هر کسب وکار مانند طراحی اپ مبتنی بر تقاضا نمی تواند کره زمین یا انسان ها را نجات دهد اما روند بازار تغییر کرده است و چگونگی خرید خوار و بار ، رزرو تور مسافرتی ، ارسال لباس برای خشکشویی دگرگون شده است. اکثر نیازها و خواسته های روزانه افراد می تواند با چند کلیک و تپ ساده و اکثراً بدون دخالت نیروی انسانی برآورده شود.

خدماتی فراتر از خدمات حاضر در اپلیکیشن‌های مبتنی بر تقاضا

مردم به راحتی خدمات مبتنی بر تقاضا بسیار عادت کرده اند ، آن هم به خاطر قدرتی که تکنولوژی برای آنها به ارمغان آورده است. این تجربه های یکپارچه از طریق رابط های کاربردی برنامه نویسی (API ها)،  قدرت گرفته اند ، اپلیکیشنهای مبتنی بر تقاضا فقط زمانی کار می کنند که این رابط ها دارای هماهنگی و سازگاری باشند.

اپلیکیشن های مبتنی بر تقاضا بدون وجود دوره های زمانی بهنگام و بدون درنگ کارایی ندارند. برای مثال خدمات اشتراک سفر  در هر مرحله راننده ها ، مسافران و کلیه فرآیندهای سفر از لحظه ای شروع سفر تا زمان پرداخت را بهنگام می کنند. پیام های درون اپلیکیشنی ، پیام های sms و نوتیفیکیشن های ظاهر شده ، همگام سازی  و همزمانی فآایند را ممکن می سازد و هر عملکردی فقط بر API خود متکی است.

اپلیکیشن‌های مبتنی بر تقاضا یا On-Demand App چه هستند

اپلیکیشن‌های مبتنی بر تقاضا ، اپلیکیشن‌هایی هستند که برای تسهیل دسترسی کاربران به خدمات مهم و ضروری زندگی ساخته می‌شوند.
این اپلیکیشن‌ها اساساً جهت پاسخ‌گویی به نیاز افراد طراحی و ساخته می‌شوند و به همین دلیل در چند سال اخیر بسیار مورد استقبال قرار گرفته‌اند.
امروزه گوشی‌های هوشمند بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی ما انسان‌ها شده‌اند و همه ترجیح می‌دهیم کارهای خدماتی و مهم خود را از طریق گوشی موبایل در سریع‌ترین و راحت‌ترین شیوه ممکن به انجام برسانیم.
در این نوشته چند نوع از اپلیکیشن‌های مبتنی بر تقاضا که زندگی افراد را متحول کرده‌اند را برای شما مثال می‌زنیم.

اپلیکیشن‌های مبتنی بر تقاضا سفارش آنلاین تاکسی

احتمال زیاد شما هم تجربه استفاده از اپلیکیشن‌های سفارش آنلاین تاکسی را داشته‌اید.
اوبر(Uber) اولین اپلیکیشن سفارش انلاین تاکسی در دنیا بود که زندگی افراد را به شدت تحت تاثیر خودش قرار داد.
از طریق این اپلیکیشن، افراد در هر موقعیت جغرافیایی که باشند از طریق اپلیکیشن موجود بر روی گوشی هوشمند خود به صورت آنلاین درخواست تاکسی را ثبت می‌کنند.

اپلیکیشن‌های سفارش آنلاین غذا در اپلیکیشن‌های مبتنی بر تقاضا

نمونه دیگری از اپلیکیشن‌های مبتنی بر تقاضا ، اپلیکیشن‌های سفارش آنلاین غذا هستند.
یکی از اپلیکیشن‌های معروف ایرانی در این زمینه اسنپ‌فود است.
کاربر در منزل ، از طریق این نوع اپلیکیشن، به راحتی از منوی آنلاین موجود در اپلیکیشن غذای دلخواهش را سفارش می‌دهد ، هزینه را پرداخت می کند و چند دقیقه بعد آن را درب منزل تحویل می‌گیرد.
این نوع اپلیکیشن‌ هم در سال‌های اخیر به شدت مورد استقبال کاربران قرار گرفته‌اند.
چند اپلیکیشن سفارش آنلاین غذا نیز توسط تیم اپ‌ساز ساخته شده‌اند که از آنها می‌توان به اپلیکیشن‌های فودآور برای شهر شیراز وفودتایم برای شهر ماهشهر نام برد.

اپلیکیشن خشکشویی آنلاین اپلیکیشن‌های مبتنی بر تقاضا

اپلیکیشن خشکشویی انلاین نیز نوع دیگری از اپلیکیشن‌های مبتنی بر تقاضا است.
در حال حاضر خدمات خشکشویی انلاین در شهرهای مختلفی شکل گرفته‌اند.
خشکشویی آنلاین پاکیزان و خشکشویی تَر‌ و تمیس نیز از همین نوع اپلیکیشن‌های مبتنی بر تقاضا هستند که توسط  اپ‌ساز ساخته شده‌اند.

اپلیکیشن‌های خدمات منزل در اپلیکیشن‌های مبتنی بر تقاضا

یکی از اپلیکیشن‌های ایرانی در این زمینه اسپارد است.
افراد از طریق این طراحی اپ برای اندروید درخواست کارهای نظافتی منزل خود را برای تاریخ مشخص به راحتی ثبت می کنند و بر اساس سفارشی که ثبت کرده‌اند نیروی نظافتی برای انجام کارهای منزل به انها مراجعه می کند.

اپلیکیشن‌های سلامت و درمانی در اپلیکیشن‌های مبتنی بر تقاضا

این مدل طراحی طراحی اپ برای اندروید افراد کمک می کنند تا در منزل خود و از راه دور با پزشک از طریق طراحی اپلیکیشن ارتباط برقرار کنند.
همچنین اخیراً اپلیکیشن آزمایشگاه آنلاین در ایران برای ارائه خدمات خون‌گیری آزمایشگاه در منزل ساخته شده است.
اپلیکیشن‌های مشاوره و روان‌شناسی آنلاین نیز از همین دسته هستند.

سخن پایانی در اپلیکیشن‌های مبتنی بر تقاضا

طراحی اپلیکیشن موبایل مبتنی بر تقاضا با موضوعات مختلفی در حال رشد و محبوبیت هستند.
موارد ذکر شده نمونه‌های موفق موجود در حال حاضر هستند.
البته نمونه‌های موفق دیگری نیز وجود دارد که در نوشته‌های بعد آنها را پوشش خواهیم داد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *